Koronavírus - Dömötör Csaba: csak most jön a neheze!

    Budapest, 2020. március 29., vasárnap 10:27 (MTI) - A koronavírus-járvány neheze csak most jön, amikor a csoportos megbetegedések szakaszát minden bizonnyal felváltják a tömeges megbetegedéseké - mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

    Dömötör Csaba aláhúzta, egyáltalán nem mindegy, hogy a megbetegedések számának emelkedése milyen hamar és milyen intenzitással következik be. A kormány célja, hogy lassítsa a vírus terjedését, hogy az egészségügyi rendszer ne terhelődjön túl - tette hozzá.
    Kiemelte, érezhetően lelassult az élet a szombaton hatályba lépett kijárási korlátozás hatására
    Az államtitkár külön felhívta a figyelmet arra, hogy az időseknek a vásárlásra rendelkezésre álló idősáv nem könnyítés, hanem újabb szükséges szigorítás. Elmondta, a kormánynak továbbra is az a tiszteletteljes kérése, hogy az idősek maradjanak otthon, az élelmiszerek és gyógyszerek beszerzését családtagjaiktól, vagy az önkormányzattól kérjék, a boltokban biztosított 9 és 12 óra közötti idősávot pedig csak utolsó lehetőségként vegyék igénybe.
    "A legnagyobb tisztelettel vagyunk azon honfitársaink iránt, akik évtizedeken keresztül a hátukon vitték ezt az országot, higgyék el, hogy ezek az intézkedések az ő védelmükben születtek" - fogalmazott.
    Dömötör Csaba szerint nincs ember az országban, akinek az életét ne érintené ez a járvány, a szabályok betartása óriási türelmet igényel.
    "Magyarok millióit illeti köszönet, akik rendkívüli fegyelmezettséget mutatnak ezekben a napokban, emellett külön elismerés illeti azokat, akik hivatásukban állnak helyt és küzdenek a vírus ellen" - jelentette ki.
    A kormány képviselője szólt arról is, a nehézségek mellett ezek az összefogás napjai is. "Sokfélét gondolunk a világról, de most mind egy hajóban evezünk, amelyre az van írva, hogy küzdelem a járvány ellen" - fogalmazott, majd hozzátette, "akkor lehetünk túl ezen, ha mind egy irányba evezünk és ebből a szempontból minden evezőcsapás számít".
    Dömötör Csaba emlékeztetett, az Országgyűlés hétfőn dönt a veszélyhelyzet alatt hozott intézkedések meghosszabbításáról, amire akár már a múlt héten is sor kerülhetett volna, ha azt az ellenzék nem akadályozza.
    Kiemelte, a kormány rendkívüli intézkedései minden más híreszteléssel ellentétben csak a járvány megelőzésére, felszámolására, illetve a káros gazdasági következmények elhárítására vonatkozhatnak. Megismételte, azért nem szerepel dátum a rendkívüli intézkedések határidejére, mert nincs ember, aki most megtudná mondani, hogy hány hónapos küzdelemre kell berendezkedni.
    Az államtitkár csalódásként értékelte a baloldali ellenzék hozzáállását, szerinte ugyanis ők úgy viselkednek, mintha nem ismerték volna fel, hogy most azoknak is együtt kell működniük, akik egyébként kemény vitában állnak egymással.
    Dömötör Csaba arra kérte az ellenzéket, csatlakozzanak a kormányhoz, a belpolitikai viták megvárják őket, a járvány ugyanis teljesen közömbös azokkal szemben. Furcsának és szomorúnak nevezte, hogy amikor az egész ország egy láthatatlan ellenség ellen küzd, akkor a Jobbik kormányellenes telefonhívásokat futtat az ország minden pontján.
    Hangsúlyozta, büszke arra, hogy politikai közösségük tagjai közül nagyon sokan szervezik az idősek megsegítését, még ha ezekben a napokban ezt nem is verik nagy dobra.
    Az államtitkár elmondta, a kabinet elsődleges célja az emberéletek védelmén túl a munkahelyek védelme, ezért is döntött a hiteltörlesztések és bizonyos munkaadók járulékainak felfüggesztéséről és 80 ezer kisvállalkozás átalányadójának elengedéséről. Ezek az intézkedések már most több százezer családnak nyújtanak segítséget, de várhatók további intézkedések is a tömeges munkanélküliség elkerülése érdekében - fejtette ki.
    Dömötör Csaba beszélt arról is, a kormány minden követ megmozgat azért, hogy elegendő eszköz álljon rendelkezésre az egészségügyben.
    Emlékeztetett, szombaton 27 tonna felszerelés érkezett Kínából, vasárnap pedig 3 millió maszkot fogadnak. Ezek az eszközök elsősorban az egészségügyi dolgozók védelmét szolgálják, akik a járvány frontvonalában dolgoznak - közölte
    A kabinet képviselője elmondta, arról is döntöttek, hogy hétfőtől kórházparancsnoki rendszer lép életbe az intézmények hatékony készletgazdálkodása érdekében, az egészségügyi dolgozók pedig ingyen utazhatnak a helyközi közlekedésben.

 

 

Koronavírus - KSH: a népesség közel egyötöde különösen veszélyeztetett

    Budapest, 2020. március 29., vasárnap 7:57 (MTI) - A koronavírus-járvány szempontjából különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik Magyarországon - hívja fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján.

    A KSH Koronavírus dosszié címen új felületet hozott létre honlapján, amelyben a Covid-19 megbetegedésekhez, illetve a járvány gazdasági és társadalmi hatásaihoz kapcsolódó adatösszeállításait, elemzéseit közli.
    A statisztikai hivartal adatai szerint a bölcsődék és az óvodák időszakos bezárása 38,6 ezer bölcsődést és 330,5 ezer óvodást, valamint a szüleiket érintette. A nappali közoktatásban 1,1 millió gyermek és fiatal tanul, akik az iskolapad helyett otthonról, digitális távoktatás keretében sajátítják el a tananyagot, csakúgy mint a felsőoktatásban tanuló 285,1 ezer hallgató.
    Kiemelik, hogy különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik. Kiemelt figyelmet kell ezért fordítani az ország elöregedő déli, délnyugati térségeire, valamint a főváros egyes kerületeire, ahol az idős népesség aránya meghaladja az országos átlagot - teszik hozzá. Az 1,9 millió fő 65 éves és annál idősebb lakosság többsége családjával él együtt, és mintegy háromtizedük egyedülálló. Az egyedül élő idősek aránya főként az Alföld és Dél-Dunántúl egyes járásaiban, illetve a főváros kerületeinek többségében lényegesen meghaladja az országos átlagot.
    Az elemzés kitér arra, hogy az idős gondozottak magas aránya miatt az egészségügyi-szociális terhelés erőteljes növekedése várható
Az önkormányzatok a szociálisan nehéz helyzetben levőket szociális alapszolgáltatásokban részesíthetik, amik a koronavírus-járvány időszakában még inkább felértékelődnek. A tavalyi adatok szerint a legtöbben a szociális étkeztetést (184 ezer) és a házi segítségnyújtást (92 ezer) vették igénybe. Az előbbi a 65 éves és annál idősebb népesség 9,7, az utóbbi pedig 4,9 százalékának könnyíette meg a mindennapjait. Jellemzően a kisebb településeken veszik igénybe ezeket a szolgáltatásokat, amelyek jelentősége a járvány idején még inkább felértékelődik, és az igénybevevők köre átmenetileg jelentősen bővülhet

 

 

Koronavírus - További betegek haltak meg Magyarországon, a fertőzöttek száma 408

    Budapest, 2020. március 29., vasárnap 7:56 (MTI) - Két koronavírus-fertőzött halt meg vasárnapra Magyarországon. Az azonosítottan koronavírus-fertőzöttek száma pedig egy nap alatt 65-tel emelkedett, így számuk 408-ra nőtt.

    A koronavirus.gov.hu vasárnap azt írta: újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést és elhunyt két idős, alapbetegségekkel küzdő beteg.
    Összesítésük szerint  az azonosított új koronavírus-fertőzöttek száma: 408. Közülük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah, 1 vietnami és 394 magyar állampolgár.
    Az oldal adatai szerint a betegségbe 13-an haltak bele, a gyógyultak száma 34. Kórházi karanténban 71-en vannak, a mintavételek száma 12148.
    Kiemelték: a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés. Magyarországon is már bárhol és bárkiben jelen lehet a vírus. A beazonosított koronavírus-fertőzötteknél jóval nagyobb a tényleges vírushordozók száma, akik fertőzhetnek. A tömeges fertőzés lelassításához nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatérők, és aki teheti, az maradjon otthon, továbbá mindenki tartsa be az ajánlásokat és a kijárási korlátozásokat.

 

 

Koronavírus - Szijjártó Péter: megállapodás a magyar-horvát határmenti ingázásról

    Budapest, 2020. március 29., vasárnap 7:46 (MTI) - A magyar-horvát határmenti ingázásról állapodott meg horvát kollégájával Szijjártó Péter a közösségi oldalán vasárnap reggel közzétett bejegyzése szerint.

    A külgazdasági és külügyminiszter közölte: "A minap muraközi (a magyar-horvát határ túloldalán élő) horvát szőlősgazdák keresték meg Cseresnyés Péter képviselőtársamat, barátomat azzal, hogy a határon életbe léptetett korlátozások miatt nem tudnak átjönni Magyarországra, hogy megműveljék a muramentei szőlőiket. Márpedig ha most nem végzik el a munkákat, akkor biztosan nem lesz szüret."
    Szijjártó Péter ezért tegnap felhívta Gordan Grlic-Radman horvát külügyminisztert, akivel, mint közölte, gyorsan meg is állapodtak arról, hogy lehetővé teszik az ingázást a határon. Ez jó a határ mindkét oldalán élő, egymással szoros kapcsolatban lévő közösségeknek, és jó mindkét ország gazdaságának - szögezte le.
    "A részletekről a két rendőrfőkapitány megállapodik és indulhatnak a tavaszi munkák!" - írta bejegyzésében Szijjártó Péter.

 

 

Koronavírus/OGY - A rendkívüli jogrend meghosszabbításáról dönt a parlament

    Budapest, 2020. március 29., vasárnap 7:45 (MTI) - Az Országgyűlés hétfőn meghosszabbíthatja azoknak a rendkívüli intézkedéseknek a hatályát, amelyeket a kormány vezetett be a koronavírus-járvány elleni védekezés érdekében és lehetővé teheti, hogy a kabinet további, a törvényektől eltérő rendeleteket alkosson a veszélyhelyzet ideje alatt.

    A házelnök napirendi javaslata alapján a parlament egynapos ülése hétfőn 11 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik.
    A képviselők az első két napirendi pontban a két elfogadásra váró előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatokat tárgyalják.
    A Ház elsőként a kormány azon javaslatáról szavaz, amely a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) józsefvárosi bővítését teszi lehetővé egy állami telekcserének köszönhetően.
    Ezt követően döntenek a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatról, amely a veszélyhelyzet idejére lehetővé tenné, hogy a kormány a jogszabályoktól eltérő rendkívüli intézkedéseket hozzon az emberek egészsége, a jogbiztonság és a gazdaság stabilitása érdekében. Az indítvány elfogadása garantálja, hogy a kabinet koronavírus elleni fellépés érdekében eddig hozott rendeletei is hatályban maradhassanak.
    Mindkét előterjesztés elfogadásához a jelen lévő képviselők legalább kétharmadának támogatására van szükség.
    A határozathozatalok után az azonnali kérdésekre két óra, az interpellációkra pedig egy óra áll majd rendelkezésre, míg a kérdések harminc percben hangozhatnak el.
    A Ház ülése várhatóan napirend utáni felszólalásokkal ér véget.

 

 

Koronavírus - Az Egyesült Államokban meghaladta a kétezret a halálos áldozatok száma

Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
    Washington, 2020. március 29., vasárnap 3:17 (MTI) - Az Egyesült Államokban szombat estére meghaladta a kétezret az új típusú koronavírusos megbetegedés halálos áldozatainak száma - közölte a Baltimore-ban lévő Johns Hopkins egyetem és kórház.

    A halottak száma néhány nap alatt megduplázódott: a Johns Hopkins ugyanis szerdán jelezte, hogy a halálos áldozatok száma meghaladta az ezret. A tekintélyes egyetem adatai szerint a vírusfertőzéssel diagnosztizáltak száma szombat estig 121 ezer fölé emelkedett.
    A halálos áldozatok között van egy csecsemő is. Illinois állam kormányzója, J. B. Pritzker Chicagóban jelentette be, hogy a kisbabánál kimutatták a fertőzöttséget az új típusú koronavírussal, de egyelőre vizsgálják, hogy a kicsinek volt-e esetleg más betegsége is.
    Donald Trump amerikai elnök szombaton - Gretchen Whitmer kormányzó kérésére - katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Michigan államot is. Ez azt jelenti, hogy ez a középnyugati állam is anyagi támogatásra számíthat a járvány okozta nehézségek enyhítésére.
    Az amerikai tisztifőorvos, Jerome Adams még pénteken jelezte, hogy Michigan legnagyobb városa, Detroit egyike a járvány újonnan kialakuló epicentrumainak, ahol a helyzet az elkövetkező napokban rohamosan romlik majd. Teena Chopra, a detroiti kórházközpont orvosigazgatója szombaton újságíróknak azt mondta: a városban várhatóan súlyosabb lesz a helyzet, mint New York városában. Detroitban szombat estig csaknem 1400 fertőzést regisztráltak, s a kór 31 halálos áldozatot szedett. Egész Michigan államban egyébként szombat estig több mint 3 ezer embernél igazolták a vírusfertőzöttséget, és a vírus okozta betegségbe 92-en haltak bele.
    Gyors ütemben terjed a járvány a déli Louisiana államban, amelynek kormányzója, John Bel Edwards a szombaton tartott sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy április első hetében már nem lesz elegendő számú lélegeztetőgép az állam területén.
    Ron DeSantis floridai kormányzó már pénteken elrendelte, hogy a Louisianából és New York államból Floridába érkezőknek kéthetes önkéntes karanténba kell vonulniuk. Szombaton a floridai utakon már ellenőrzőpontokat létesítettek, ahol a louisianai rendszámú autókat átvizsgálják.
    Rhode Island államban a Nemzeti Gárda tagjai házról-házra járják a tengerpart mentén fekvő településeket, s arra figyelmeztetnek, hogy aki New York államból érkezett oda, annak kötelezően kéthetes karanténba kell vonulnia. Gina Raimondo, Rhode Island kormányzója ugyanakkor szombaton elrendelte azt is, hogy bármely más amerikai tagállamból Rhode Islandbe érkezőnek karanténba kell vonulnia. Az államban a rendőrség a legfőbb országutakon ellenőrzőpontokat állított fel, ahol a New York-i rendszámú autóknak kötelezően meg kell állniuk, és meg kell adniuk adataikat és elérhetőségeiket.
    Hétfőtől a legtöbb amerikai tagállamban kijárási korlátozások lépnek életbe, s mintegy 225 millió amerikainak kell otthon maradnia.