Minden nap láthatja és olvashatja, aki arra jár, a Példabeszédek könyvéből vett idézetet: „Az igazság felemeli a nemzetet, a bűn pedig gyalázatára van a népeknek”. A dombormű legfelső részén ez olvasható: „Állíttatta Tahitótfalu Önkormányzata”. Németh József fafaragó mester a lukas zászlók alatt két sorban elhelyezett hét arcot mintázó domborművénél, Tahitófalu 56-os emlékművénél koszorúzással kezdődött az 1956 október 23-án kirobbant magyar forradalom előtt tisztelgő megemlékezés. Dr. Sajtos Sándor polgármester és képviselőtársai, a település egyházainak, és társadalmi szervezeteinek képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit, majd Tahitótfalu polgárai égő mécsesekkel tisztelegtek az 56-os hősök áldozata előtt.
A Népházban megtartott települési ünnepséget a tahitótfalui Pollack Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 7. osztályának műsora tette igazán meghitté. A gyerekeket felkészítő tanárokat, Gyarmati Rékát, Kovács László Zoltánnét, Princzné Bérczi Krisztinát és Gratzl Erikát külön is köszöntötték munkájuk elismeréseként. 1956. október 23-a bevonult a történelembe. De történelme lett a forradalom emlékének is! Az elmúlt évtizedekben forradalom emlékének is hányattatott lett a sorsa. De hogy kitörölhetetlen a nemzeti emlékezetből, hogy a fénye kicsit sem kopik, arra bizonyíték, hogy 65 év után is találunk ebben a történelmi pillanatban újabb igazságokat, újabb tanulságokat. Erre utalt dr. Sajtos Sándor ünnepi beszéde is:
"Az igazság tükrei: Az igazságnak van egy olyan tétele az ötből, hogy felszabadít, és elveszíted a félelmedet! Ezt tették meg akkor ezek a nagyszerű emberek! És az igazságnak van egy olyan tétele, az ötödik tétel, ami azt mondja, hogy szabadság! Akkor erről az ötödik tételről lehúzták a leplet. És szabadon, félelem nélkül sok sok tízezer ember ott volt október 23 –án. Sokan látták az archív felvételeket, amikor szabadon, boldogan, egymásba karolva mennek az emberek az utcán. Ez a forradalom! Mit üzen nekünk ez? Magyarország nagyon gyenge - fizikailag! De lélekben erős! Ha lélekben erősek leszünk, és próbálunk a lelkünkben egységet teremteni akkor a gyermekeinknek tudunk jövőt adni! Legyünk ebben erősek! Ne vigyenek el bennünket a napi események. A napi eseményeket mindenki ismeri, mindenki tudja, mi történik a világban mi történik az országban. Tekintsünk Tahitótfalura. És ha Tahitótfalura tudunk egységben tekinteni, akkor tudunk a hazánkra is egységben tekinteni. Áldja meg a jó Isten Magyarországot!
Babucs Zoltán hadtörténész-muzeológus a Magyarságkutató Intézet ügyvivő szakértője előadásában történelmi párhuzamokra mutatott rá az 56-os forradalommal kapcsolatban.
"Ha azt nézzük, hogy lehet-e 1956 kádári megtorlásával párhuzamot állítani a Haynau féle megtorlással, 1849 – 50 megtorlásaival, akkor azt kell látnunk, hogy Haynau, akit ugye én hóhérként emlegetünk, valóban vérben gázolt . Az ő parancsára mintegy 120-130 embert végeztek ki. Ez volt az a bizonyos császári megtorlási hullám, amely hatalmas európai felháborodást váltott ki. És ennek köszönhetően körülbelül 1000 egykori honvédtiszt kapott kegyelmet, akiket nem végeztek ki, hanem több éves várfogsággal sújtották őket. Kádárék jóval tovább mentek. A megtorlás időszakában 229 és 400 közötti főt végeztettek ki 56-os tevékenységük miatt. Körülbelül 20 ezer embert zártak börtönbe, nagyjából 20 ezer embert internáltak. És volt 200 000 olyan állam magyar állampolgár, aki a lábával szavazott és a zöldhatáron keresztül Ausztriába vagy Jugoszlávián keresztül a Nyugati világba szökött- Úgy vélem, hogy a 65. évfordulón méltó módon tudunk emlékezni hőseinkre, az 1956-os derék magyar emberekre, és nagyon bízom benne, hogy a fiatal generáció is ezeket a lelki utravalókat viszik majd magukkal."